in ,

Pletací příze a historie ručního předení

Pletací příze
Pletací příze

Ruční předení je způsob zhotovení pletací příze ze staplových vláken jen prsty nebo za pomocí využití jednoduchých nástrojů. Podle úplně nejstarších nálezů bylo na naší planetě předení známé už před více než 20 000 lety.

Jak to všechno začalo?

Původně se vlákna zakrucovala pomocí prstů a navíjela na dřívko. Později se pak před navíjením urovnaná látka stáčela pomocí větvičky. Už ze starší doby kamenné pochází ruční vřeteno s přeslem. Poté asi na začátku našeho letopočtu bylo vynalezeno ruční hnací kolo, se kterým se pohánělo vřeteno.

Ve 12. století se pak do Evropy konečně dostal i kolovrat, který byl vynalezen v Indii. Na kolovratu se přenáší energie od pedálu přes klikový převod na otáčky hnacího kola a odtud na vřeteno s křídlem, kterým se uděluje přízi zákrut.

Nástup novějších technologií

Přibližně do konce 18. století byly ručně předené pletací příze výchozí surovinou pro skoro všechny textilie, pouze s výjimkou hedvábí a plstěných výrobků. Na kolovratu se dalo zhotovit jen asi 100 – 150 gramů příze za hodinu. Není tak divu, že už na začátku 19. století bylo ruční předení rychle nahrazeno průmyslovou strojní výrobou. Dnes ve 21. století se ručně spřádají už jen příze z kokosových vláken, šáhtúš, pašmína a lamí vlna.

Vlastnosti ručně předené pletací příze

K samotnému předení na kolovratu nebo případně k předení vřetenem patří čištění a urovnání chomáče vláken mykacími kartáči a popřípadě také barvení materiálu. Před zavedením strojního předení se příze vyráběly ze lnu, konopí a vlny. Jen výjimečně také z bavlny. K současnému ručnímu předení se používá především ovčí vlna, angora a směsi například s kašmírskou vlnou. Ručně předené příze jsou však méně stejnoměrné a také o dost chlupatější než ty strojně předené.

I když je průmyslové předení bezpochyby jednodušší a o poznání rychlejší, ruční práce má vždy své osobité a nezaměnitelné kouzlo. 

What do you think?

7 points
Upvote Downvote

Written by Seo Geminet

Comments

Napsat komentář

Loading…

0

Desky pod umyvadlo jsou moderní a praktické – dodají šmrnc i vaší koupelně

Desky pod umyvadlo – chytré řešení do každé koupelny